New:

Fedezze fel a skizofrénia vizsgálatokat

Illusztráció egy olyan személyről, aki a skizofrénia új kezeléseinek és gyógyszereinek klinikai vizsgálatát keresi.

1. Mi a skizofrénia?

A skizofrénia pszichotikus zavar, ami gyakran eseményekben jelentkezik. Általában hallucinációkban és téveszmékben nyilvánul meg. Ez a társadalmi életben, a munkában és az öngondoskodásban is korlátozhatja.

2. Melyek a skizofrénia tipikus tünetei?

Az akut fázisban a skizofrénia tipikus jelei a pszichózis, a téveszmék és a hallucinációk. A krónikus fázisban a szenvedők fokozott negatív tüneteket mutatnak:

Azakut fázisokat pszichózis (valóságvesztés), hallucinációk (pl. hangok hallása), téveszmék (pl. üldözési téveszmék), dezorganizált beszéd vagy viselkedési rendellenességek jellemzik. Ezeket pozitív tüneteknek nevezzük, és egészséges embereknél nem fordulnak elő.

A krónikus fázisban a negatív tünetek dominálnak. Ezek közé tartoznak a csökkent motiváltság, az érzelemhiány, a koncentráció hiánya és a mindennapi tevékenységek elhanyagolása.

A tünetek hirtelen vagy fokozatosan jelentkezhetnek. A skizofrénia tünetei olyan súlyosak lehetnek, hogy döntően befolyásolják a beteg életét, mindennapjait és társadalmi környezetét. Így általában problémák merülnek fel a munkahelyén és a kapcsolataiban, valamint általában a mindennapi életben való boldogulásban.

Skizofrénia diagnosztizálása

A skizofrénia diagnózisa a tüneteken alapul. A betegek és a hozzátartozók intenzív kikérdezését orvosi vizsgálatok kísérik. Ha a pszichózis egyéb okait kizárhatóak, a beteg skizofréniában szenved. Az agy betegségei, például az epilepszia vagy az agydaganat akut fázisban a skizofréniához hasonló pszichotikus tüneteket okozhat. Azt is ki kell zárni, hogy a téveszméket olyan kábítószerek váltják-e ki, mint a kokain vagy az LSD. A skizofréniát meg kell különböztetni más mentális betegségektől, mint például a bipolaritástól, autizmustól vagy a személyiségzavaroktól. A negatív tünetek közé tartozik a motiválatlanság, kedvetlenség stb., amelyek erősen emlékeztetnek a depresszióra - tehát ezeket is ki kell zárni.

3. Milyen formái vannak a skizofréniának?

A skizofrénia tünetei a betegség formájától függően változnak.

Paranoid skizofrénia: A skizofrénia klasszikus formája hallucinációkban és téveszmékben nyilvánul meg. A negatív tünetek, mint például a kedvetlenség vagy a beszéd megváltozása alig fordulnak elő ebben a formában.

Hebefrén skizofrénia: Ez a forma gyakran serdülőket érint, és viselkedésbeli változások, csökkent érzelmi reakciók vagy hangulatzavarok jellemzik.

Katatón skizofrénia: Ebben a formában a fizikai rendellenességek vannak előtérben. A test órákra mozdulatlanná válása, valamint az arc céltalan mozgása vagy eltorzulása jellemzi. Ez a forma 15 éves kortól a fiatalokat is érinti.

Maradandó skizofrénia: Ez a hosszabb ideje fennálló skizofrénia krónikus tüneteit jelenti. A betegség hosszú távú személyiségváltozáshoz vezetett. Jellemző a hajtóerő hiánya, az érzelmek csökkenése és a társadalmi elszigeteltség is.

Skizofrénia spektrum és egyéb pszichotikus zavarok.

A teljes skizofrénia mellett más pszichotikus zavarok is előfordulhatnak:

  • téveszmés zavar
  • rövid pszichotikus zavar
  • skizofreniform zavar
  • skizoaffektív zavar
  • anyag vagy kábítószer okozta pszichotikus rendellenesség

4. Melyek a skizofrénia lehetséges okai?

A skizofrénia oka egyelőre tisztázatlan. Az eddigi kutatások azonban kimutatták, hogy az agyban bekövetkező változások, valamint biokémiai tényezők is szerepet játszanak a kialakulásában. A genetikai hajlam is szerepet játszhat.

5. A skizofrénia jelenlegi kezelési lehetőségei

A skizofrénia kezelése általában gyógyszeres és pszichoterápiás intézkedéseken, valamint szociálpedagógiai támogatáson alapul.

6. A skizofrénia kutatásának jelenlegi állása

Az elmúlt években a klinikai kutatások hozzájárultak a skizofrénia kezelésére szolgáló új gyógyszerek kifejlesztéséhez, amelyek hatékonyabbak és kevesebb mellékhatással járnak. Többek között ezért is fordul elő ma már ritkábban az úgynevezett kataton skizofrénia, amelyben a kórkép elsősorban pszichomotoros zavarokból áll. Összességében az úgynevezett pozitív tünetek, azaz az akut fázisban jelentkező téveszmék és hallucinációk ma már a betegek többségénél gyógyszeresen kezelhetők.

A skizofrén betegek kezelésének egyik nehézsége a tünetek összetettsége. A kutatók ezért új megközelítéseket keresnek a betegséggel járó különböző tünetek kezelésére. A BI 424809 nevű új molekula például reményt ad a skizofrénia kognitív zavarainak hatékonyabb kezelésére. Az anyag gátolja a glicin, egy olyan aminosav újrafelvételét, amely gátló neurotranszmitterként működik az agyban. Egy nemzetközi vizsgálatban az anyag ígéretes eredményeket ért el, és javította a vizsgálati alanyok kognitív teljesítményét.

A skizofrénia okainak kutatása is nagy előrelépést hozott. A berlini Charité kórház egyik kutatócsoportja például számos olyan gént tudott azonosítani, amelyek felelősek a skizofrénia kialakulásáért. Ennek érdekében több százezer skizofréniában szenvedő és nem szenvedő ember DNS-ét hasonlították össze. Összesen 120 specifikus gént lehetett kapcsolatba hozni a betegséggel. Bizonyos neuronokat a genetikai kockázat hordozójaként is azonosítani lehetett. Az eredmények új terápiás megközelítések alapjául szolgálnak majd.

7. Klinikai vizsgálatok a skizofréniáról - gyakran ismételt kérdések

Milyen tanulmányok vannak a skizofréniáról?

A jelenlegi klinikai vizsgálatok során azt kutatják, hogy mely gyógyszerek és terápiás megközelítések működnek a legjobban a skizofréniában szenvedőknél, miközben a lehető legkevesebb mellékhatást okozzák.

A skizofrénia úgynevezett negatív tüneteinek kezelése számos jelenlegi tanulmány középpontjában áll. Ezek a tünetek gyakran a krónikus fázisban jelentkeznek, és kedvetlenség, érzelemhiány, kimerültség és koncentrációs nehézség jellemzi őket. Az érintettek gyakran nehezen tudják elvégezni mindennapi tevékenységeiket, és kivonulnak társadalmi környezetükből. Ez gyakran nagyfokú szenvedéssel jár. A jelenlegi tanulmányok között szerepel az olyan gyógyszerek kutatása, amelyekkel jobban lehet kezelni ezeket a tüneteket.

A PREMISS és a cTBS tanulmányok az agyi neuronok transzkraniális mágneses stimulációjának (TMS) hatékonyságát vizsgálják. A kezelési módszert a krónikus hallucinációk, valamint a negatív tünetek ellen alkalmazzák a két vizsgálat keretében, és tesztelik a hatékonyságát.

A skizofrénia nagyon különbözőképpen alakulhat a különböző betegeknél. A skizofrén epizódok váltakozhatnak a mentális egészség időszakával. Egyes betegeknél a betegség lefolyása progresszív. Minden eset egyedi. A klinikai vizsgálatokban ezért azt is vizsgálják, a skizofrénia lefolyásának súlyosbodását. A CDP (Clinical Deep Phenotyping - Klinikai mélyfenotípus-meghatározás) tanulmány például a skizofréniás betegek látható jellemzőit (fenotípusait) vizsgálja a betegség mechanizmusainak megértése érdekében. A hosszú távú cél az, hogy a kezelés jobban igazodjon az egyes betegek igényeihez.

Ábra két, egy egészségügyi intézménnyel kommunikáló személyről.

A ClinLife platformról

Ábra két, egy egészségügyi intézménnyel kommunikáló személyről.

A ClinLife egy betegtoborzó szolgáltatás, amely lehetőséget biztosít arra, hogy biztonságosan jelentkezhessen egy klinikai vizsgálatra. Adatai és azok védelme különösen fontos számunkra.

További információk

Adatvédelmi fogadalmunk

  1. Adatait kizárólag abban az esetben tároljuk, amennyiben Ön beleegyezik abba, hogy részt vesz egy vizsgálaton.
  2. Adatait kizárólag az Ön által kiválasztott helyen dolgozó minősített személyzet tekintheti meg a biztonságos szoftverünkön keresztül.
  3. Harmadik felek számára nem biztosítunk hozzáférést az adatokhoz, és azokat semmilyen körülmények között nem értékesítjük.
További információk